adevarul.it

25 Septembrie, 2012 - 22:31

Iata ce poate cauza obezitatea

In urma unor studii aprofundate ale unui grup de cercetatori din Marea Britanie, a fost descoperita legatura dintre un anumit tip de alimente si obezitate.

Adaugat la:25 Septembrie, 2012 - 13:47
Iata ce poate cauza obezitatea

Helmuth Duckadam este operat la Spitalul Floreasca

Preşedintele de onoare al FC Steaua, Helmuth Duckadam, a fost dus, marţi, în jurul orei 11.00, în sala de operaţii, pentru a fi supus intervenţiei chirurgicale de eliminare a cheagurilor de sânge de pe artera braţului drept şi introducere a unei grefe pe porţiunea de arteră subţiată.

Adaugat la:25 Septembrie, 2012 - 13:41
Helmuth Duckadam este operat la Spitalul Floreasca

Cine spune că nu se poate trăi fără sex? Asexualitatea câştigă tot mai mulţi adepţi

de Alina Pistol in data de 21 Iunie, 2012 - 16:52

Johanna Villamil, o tânără ce se defineşte ca fiind asexuală Foto: El Mundo

Îşi spun "îngeri tereştri" şi se trezesc în fiecare dimineaţă fără să fi avut parte de vreo noapte de sex. La universul heterosexualilor, bisexualilor şi homosexualilor ar trebui să se mai adauge o orientare sexuală care abia acum "iese din dulap" şi câştigă tot mai mulţi adepţi în întreaga lume: cei care vor şi pot să trăiască fără sex.

Ca Johanna Villamil, o columbiancă de 26 de ani. Lucrează ca artistă şi manager cultural. "Cred că opţiunile în ceea ce priveşte relaţiile sunt foarte limitate. Poţi doar să fii prieten sau să ai o relaţie romantică. În plus, dacă vrei o relaţie serioasă, importantă şi stabilă, trebuie să ai relaţii sexuale", spune Johanna.

Acest tip de gândire a înflorit pe când tânăra avea doar 20 de ani. "Citeam cartea "Filosofia lui Andy Warhol" pentru şcoala de arte. M-am identificat cu reflexiile pe care le făcea asupra sexului şi iubirii. Mi-am dat seama că era o persoană care gândea şi simţea exct ca mine şi asta m-a impulsionat să mai caut şi altele. Aşa am ajuns la asexualitate", susţine femeia.

Între 1% şi 5% din populaţia globului nu practică sexul. Nu sunt bolnavi, iar în spatele opţiunilor lor sexuale nu stau motive de ordin moral sau religios. Pur şi simplu, se definesc ca asexuali şi susţin că nu simt nicio atracţie sexuală faţă de alţi indivizi, scrie El Mundo, într-un reportaj despre asexualitate, ultima "modă" apărută în domeniul veşnic revoluţionar al sexualităţii.

Susţin, totodată, că sunt diferiţi între ei, deoarece unii simt atracţie romantică, alţii nu. Şi pentru că unii simt excitaţie fizică, iar alţii nu. Vor să se facă auziţi, reclamă recunoaşterea societăţii a drepturilor sexualităţii în orice variantă, chiar şi a lor, şi pentru asta au creat un site pe internet: 'Asexual Visibility and Education Network (AVEN)'

"De unde ştiu ei cum vor simţi peste cinci ani?"

"Site-ul are trei obiective. Primul este să fie un loc de întâlnire între noi, unde să cunoaştem alte persoane ca şi noi şi să creştem ca şi comunitate. Al doilea este ca spaţiu de educare, pentru noi şi pentru cei care ne înconjoară şi sunt interesaţi. Al treilea obiectiv este să dea vizibilitate comunităţii noastre în societate. În prezent, în versiunea hispanoamericană avem 2.000 de persoane afiliate şi circa 300 de vizite pe zi", spune Johanna.

Francisca Molero, directoarea Institutului de Sexologie din Barcelona şi vicepreşedinta Federaţiei Spaniole de Societăţi de Sexologie, recunoaşte că această mişcare "într-o societate atât de sexualizată este cu adevărat o ciudăţenie. Cred că trebuie să respectăm fiecare alegere sexuală, dar aceste persoane au avut nevoie să se eticheteze şi să se identifice ca grup. Ceea ce atrage atenţia este că îşi apără ca permanentă condiţia asexuală, în timp ce persoanele sunt într-o continuă schimbare şi evoluţie. Cum pot şti cum se vor simţi peste cinci ani?".

Dar Johanna insistă: "Suntem parte dintr-o societate în care dragostea, sexul şi intimitatea sunt inseparabile. Şi dacă nu faci sex este dificil să-ţi imaginezi că poţi avea parte de iubire şi, mai puţin chiar, să ai intimitate cu cineva. În comunitatea noastră ne gândim că intimitatea este un factor important într-o relaţie şi, din fericire, există mai multe căi de a genera intimitatea pe lângă sex. La dans, la o conversaţie, sau chiar şi la a împărţi un pat, sunt lucruri care nouă ne aduc satisfacţie. Într-o lume tot mai sexualizată, pare că numărul de persoane care se bucură de intimitate nonsexuală este în creştere şi el".

Este asexualitatea cu adevărat o identitate sexuală?

Totuşi, doamna doctor Molero spune că sexualitatea este mai complexă de atât. Dacă există dorinţă, există sexualitate, dacă există fantezii sau atracţie, există sexualitate. Tânăra columbiană susţine însă că asexualitatea a înregistrat o creştere importantă în ultimii ani.

Luis Alvarez Munarriz, şeful catedrei de Antropologie de la Universitatea din murcia scrie în articolul său "Identitatea asexuală" din "Gazeta de Antropologie", că "în modelul nostru de societate neoliberalp, respectul pentru orice formă de sexualitate este garantat şi, în consecinţă, şi cel al asexualilor. Problema stă în a şti dacă este o autentică şi reală identitate sexuală, care trebuie să fie recunoscută şi acceptată de societate şi, în cazul în care este, ce consecinţe are pentru maniera noastră de a înţelege şi trăi sexualitatea?", se întreabă Munarriz.

Există foarte puţine studii ştiinţifice dedicate asexualităţii şi unele dintre ele au fost realizate de aceeaşi persoană: Anthony Bogaert, de la Universitatea Brock (Ontario, Canada). De exemplu studiul publicat în "The Journal of Sex Research", realizat pe 18.000 de persoane, care constată că 1% dintre cei intervievaţi nu a simţit niciodată atracţie sexuală pentru altă persoană. Într-un alt studiu, din "Review of General Psychology", abordează chestiunea definiţiei şi înţelegerii asexualităţii. Unele tulburări, precum dorinţa sexuală hipoactivă (HSDD), poate părea acelaşi lucru cu asexualitatea, dar nu sunt. "Multe persoane cu simptome de HSDD se consideră, însă, asexuali. Totuşi, unele persoane asexuale au impulsuri sexuale şi obţin plăcere din ele, dar pur şi simplu nu doresc să includă alte persoane în activităţile lor private"

 

855 vizualizări

Taguri: asexualitate, identitate, sex, sexualitate, studiu

Tipareste
Tweet

Indemnizaţia pentru mame creşte de la 1 octombrie

Camera Deputaților a votat marți, pe articole, ordonanța de urgență care prevedere majorarea indemnizaţiei pentru creşterea copiilor la 85% din...
Adaugat la:25 Septembrie, 2012 - 13:23
mai mult

Expozitie Luis Ramón Marín la Instituto Cervantes din Bucureşti

Instituto Cervantes din Bucuresti deschide expoziţia de fotografie "Marín. Fotografii 1908-1940". ...

Un român vrea să-l dea în judecată pe Barroso

Pilotul Simion Dascălu, expert internaţional, şi-a exprimat luni seară, în cadrul unei emisiuni tv, indignarea faţă de Comisia Europeană....

Ponta : Datoria Oltchim creşte cu 200.000 de euro în fiecare zi

Premierul Victor Ponta şi ministrul Economiei, Daniel Chiţoiu, au susţinut marţi, la Ministerul Economiei, o conferinţă de presă pe tema privat...

Helmuth Duckadam este operat la Spitalul Floreasca

Preşedintele de onoare al FC Steaua, Helmuth Duckadam, a fost dus, marţi, în jurul orei 11.00, în sala de operaţii, pentru a fi supus intervenţi...

Catalonia, o nouă grijă pentru UE

Regiunea cea mai bogată a regatului spaniol revendică dreptul de a plăti mai puţin pentru un guvern central plin de datorii şi agită spectrul in...
Adaugat la:25 Septembrie, 2012 - 12:39
mai mult

Real Madrid a învins cu 2-0 pe Rayo Vallecano, în meciul reprogramat

În meciul contând pentru etapa a 5-a a Campionatului de fotbal al Spaniei amânat de duminică, din cauza unui sabotaj al instalaţiei electrice a s...

Incendiu în Comunitatea Valenciana: 2.000 de persoane evacuate

Aproximativ 2.000 de persoane au fost evacuate din locuinţe în mai multe sate din regiunea Valencia, unde duminică s-a declanşat un incendiu de pr...

Câteva sute de persoane au manifestat împotriva austerităţii la Madrid

O mie de manifestanţi s-au adunat paşnic pe bulevardul care duce la gara Atocha, scandând sloganuri ca "Bancheri, afară de la putere" sau "Fără ...

Javier Bardem nu-şi suportă nasul şi ochii

Actorul Javier Bardem refuză să vizioneze peliculele în care joacă, din cauza faptului că nu îi place deloc felul în care arată nasul său, pe...
Posturi TV Live
NeptunTV

Adriean Videanu cere demisia guvernului Ponta

Preşedintele interimar al PDL Bucureşti, Adriean Videanu, a declarat, luni, în legătură cu privatizarea Oltchim că Dan Diaconescu nu are nicio v...
Adaugat la:24 Septembrie, 2012 - 11:58
mai mult

Cel mai tânăr traseist din Parlament: „A fost un proces de maturizare“

Deputatul Florentin Gust (33 de ani), finul lui Mircea Geoană, vorbeşte despre compromis, păcatele tinereţii în Parlamentul României şi traseis...

Javier Bardem nu-şi suportă nasul şi ochii

Actorul Javier Bardem refuză să vizioneze peliculele în care joacă, din cauza faptului că nu îi place deloc felul în care arată nasul său, pe...
Adaugat la:24 Septembrie, 2012 - 11:35
mai mult

Mădălina Ghenea, scene incendiare de striptease VIDEO

Mădălina Ghenea a dansat lasciv pentru o producţie italiană ce o are în distribuţie, intitulată „I Soliti Idioti". ...

11 persoane pichetează combinatul Mechel Câmpia Turzii

Unsprezece persoane pichetează, luni, combinatul Mechel Câmpia Turzii pentru a atrage atenţia asupra intenţiei acţionarului rus de a disponibiliz...
Adaugat la:24 Septembrie, 2012 - 12:05
mai mult

Atac la Regele Hagi: "Nu ţi-e ruşine să spui că ai avut ghinionul să te naşti român? Ce vroiai să fii, pechinez, eschimoş?"

Cel mai bun fotbalist român din toate timpurile,Gheorghe Hagi, a declarat zilel trecute că a avut ghinionul de a se naşte în România. ...

Meciul lui Real Madrid, amanat din cauza nocturnei

Meciul Rayo Vallecano - Real Madrid, din etapa a V-a a din Primera Division, a fost amânat şi se disputa astazi....
Adaugat la:24 Septembrie, 2012 - 11:21
mai mult

Lionel Messi X 2. Te simţi în stare să mai recunoşti originalul?

Argentinianul Lionel Messi, atacantul echipei de fotbal FC Barcelona, este ultima vedetă din lumea sportului a cărei statuie va fi expusă la celebr...

Ploieşti – oraşul lui Mihai Viteazul şi al lui Nichita Stănescu

Pentru că încă este criză, noi vă propunem o excursie cu un buget redus în oraşul fondat de Mihai Viteazul – Ploieşti. ...
Adaugat la:24 Septembrie, 2012 - 13:03
mai mult

Castelul Bran, de la istorie la mit – o excursie care merită făcută

Unul dintre cele mai impunătoare monumente istorice ale României se află în Pasul Bran-Rucăr....
Ultimele fotografii adăugate
asociatiaunirea
bogdanms77
dana
vili36
clodnech
ALIMENTARA
Cele mai active grupuri
Craciun Insangerat 2010 !
MUSEUM MERCEDES-BENZ
MICI BARFE
Cele mai noi anunţuri
Categorie: contructii ( daniels ) Rulouri Antiefractie
Categorie: servicii ( carvit ) Haine second hand En-Gros